top of page

GÜLLER GÜLLER ARASINDAMI YETİŞİR DİKENLER ARASINDAMI?

Öğretmenlik yaparken son dersimde öğrencilerime yaptığım veda konuşması geldi aklıma. Unutmayın çocuklar dedim hayatta maddi manevi zorluklarla karşılacaksınız bunlar sizi yıldırmasın güller dikenler arasından çıkar ve sıyrılır demiştim. Hangi gerçek başarı hikayesini görsem mutlaka iliklerine kadar zorlukları yaşamış mücadele etmiş ve kazanmış insanlar.

Öğrenciyken çalışmaya başlayan ya da evlerinde verilen mücadeleyi erken fark eden insanlar sorumluluk almaktan kaçmıyor. Daha mücadeleci ve yıkılsa bile tekrar ayağa kalkmayı denemeyi bilen

insanlar oluyor. Başarıyı akademik başarı ve hayat başarısı diye iki şekilde ele alırsak akademik başarı önemli tabi önemsiz değil ancak en önemli şey hayat başarısı.

Okul hayatına maddi zorluklarla devam edememiş lakin başarılı olmuş bir çok insan var. Başarıda göreceli bir kavram bu sebeple açıklama gereği duyuyorum. Hedefiniz neyse ya da önceliğiniz bu her kişiye ve kişinin olanaklarına elinde olan yada olmayan etkenlere göre değişir.

Hastalığını yenmeye çalışan bir hasta için sağlığına kavuşmak en büyük başarı ve koruyabilmek çünkü sağlığını kaybetti ve değerini biliyor. Evde çocuklarını yetiştirmeye kendini adamış bir anne için en büyük başarı çocuklarını en güzel şekilde yetiştirmek. Yani başarı konusunda insanları kalıplara sokamayız bir sanatçı için ortaya çıkardığı eser en büyük başarı.

Günümüzde para eşittir başarı gibi algılanıyor. Doğan cüceloğlunun bir kitabında okumuştum. Genç biri; işi,iyi bir geliri olduğu halde intihar etmişti. Hayat başarısının altını çiziyordu .Hayat başarısı da iyi bir aile olabilmekten geçiyor. İnsanız ve hatalar yapıyoruz. Biz yetiştirilirken de hatalar yapıldı. Yapmamız gereken şey hatalardan ders almak ve tekrarına gitmemek.

Her çocuk üniversite okumak zorunda değil. Okuyorsa bile kesinlikle istediği kendini geliştirebileceği bölümleri yetenekleri doğrultusunda seçmeli. Sonrasında mutsuz olmalarını istemiyorsak fikirlerimizi söyleyip seçme şansını kendilerine bırakmamız gerekir.

Özellikle gençlere kendilerini geliştirme fırsatları sunmaya hazır olmalıyız. Kendilerini geliştirme fırsatı yakaladıklarında desteklemeliyiz. Başaramadıklarında yeniden başlama şevki bırakmalıyız onlarda. Bizlerde kendimizi geliştirmeliyiz. Teknoloji bilim sürekli ilerliyor. Kuşak çatışmaları yaşamak istemiyorsak gençlerin dilinden anlayacak donanımda kendimize güncel bilgiler katmamız gerekiyor.

Aramızda sorunlar oluşursa ya iletişimle çözülür ya da araya duvarlar örülür onların kalbine inebilecek iletişim dilini öğrenmemiz gerekir. Hayat bitmek bilmeyen bir okul ve bende hala öğrenciyim çok şükür.

Özetlersek zorluk çekmemiş sorun yaşamamış hayat başarısı yakalamış insanlarda olabilir sorun yaşamış tüm zorluklara rağmen yılmamış hayat başarısı elde etmiş insanlarda olabilir. Yani güller güller arasından da çıkar dikenler arasından da. Önemli olan gül olmak ve gül kalmak sevgilerimle.....

Son Yazılar

Hepsini Gör

yorgan gitti kavga bitti.

Nasrettin Hoca - Yorgan Gitti Kavga Bitti Nasrettin Hoca, bir kış günü, gece yarısı, kapısının önünde bir gürültü duymuş. Soğuktan dolayı yorganını sırtına alarak dışarı çıkmış. Birkaç kişinin kavga e

SEN VARDIN (sitede hiçbir parasal kazanç yoktur.)

SEN VARDIN BEN GÜLMEYİ ÖĞRENDİM SEN VARDIN ACIYA DAYANMAYI ÖĞRENDİM SABIR NEDİR BİLMEZ İKEN SABRETTİKLERİNİ GÖRÜNCE KENDİME GELDİM VEFA SENDE ŞEFKAT SENDE MERHAMET SENDE BİR BEN DEĞİL BİLİNİR HERKES

Comments


69508755_2345159568854714_61603797270444

Okuduğun için teşekkürler.

Daha erken ulaşmak için abone ol

Abone olduğunuz için teşekkür ederim​

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • Pinterest
bottom of page